English|صفحه اصلی  | سایت اصلی دانشگاه |   امروز: دوشنبه ١٥ خرداد ١٤٠٢

آمار بازدید

بازديدکنندگان امروز : 18
بازديدکنندگان این صفحه: 1366
کل بازديدکنندگان : 60266
بازديدکنندگان آنلاين : 1
آخرین بروزرسانی : 1401/09/27

" بسمه تعالی "

راهنمای استفاده از پایگاه اطلاعاتی

Up To Date

تهیه کننده: منور محمدیانی حلج

مدیریت اطلاع‌رسانی و تامین منابع علمی دانشگاه

اسفند 1397

معرفی Up To Date

Up To Date منبع اطلاعاتي الكترونیكي است که بر روی وب و در قالب لوح فشرده منتشر مي‌شود و اطلاعاتي تفصیلی را درباره‌ی مراقبت از بیمار و موارد بالینی (علائم بالیني، روش‌های آزمایشگاهي و تشخیص و درمان بیماری‌ها) ارائه مي‌دهد که برای پزشكان و بیماران کاربرد دارد. هر ساله بیش از 80 میلیون مورد مربوط به بیماران توسط تیم هوای تحقیقاتي Up To Date مورد پژوهش و بررسي قرار مي‌گیرد و اطلاعات روزآمد مي‌گردد.

1. اطلاعات موجود در این پایگاه مبتني بر شواهد بالیني مي‌باشد، به طور مداوم روزآمدسازی مي‌شود و اطلاعات از بالاترین هرم سطوح شواهد پزشكي استخراج مي‌شود.

2. پایگاه Up To Date خلاصه و چكیده‌ای از جدیدترین مطالعات مبتني بر شواهد را ارائه مي‌دهد. در این پایگاه هدف دسترسي به متن کامل مقالات نیست بلكه متخصصین موضوعي تحقیقات جدید را مطالعه نموده و چكیده‌ای از آن را در پایگاه جهت دسترسي پزشكان و پیراپزشكان قرار داده‌اند. بنابراین پزشكان بدون اینكه زمان زیادی برای مطالعه صرف کنند مي‌توانند به جدیدترین اطلاعات بالیني دسترسي داشته باشند.

3. متخصصین موضوعي این پایگاه مقالات سطوح بالای شواهد پزشكي از جمله مقولات مروری ساختارمند مطالعات کوهورت و کارآزمایي‌های بالیني را مورد بررسي قرار داده و بهترین شواهد و جدید‌ترین اطلاعات را استخراج کرده و جهت استفاده پزشكان در اختیار قرار مي‌دهند. بنابراین در این پایگاه هدف جستجوی متن کامل یک مقاله نیست با توجه به اینكه پزشكان وقت کمي برای مطالعه همه تحقیقات بالیني را ندارند، مي‌توانند بر حسب نیاز اطلاعاتي در کوتاه‌ترین زمان، بهترین و جدیدترین اطلاعات را به صورت خلاصه و چكیده‌ای از تعداد زیادی مطالعات بالیني که توسط متخصصین موضوعي پایگاه استخراج شده‌اند، را استفاده نمایند.

صفحه اصلی

ورود به محيط جستجوی Up To Date

1. از طريق آدرس http://www.uptodate.com

2. از طریق لینک Up To Date در سايت كتابخانه‌ی دیجیتال دانشگاه

به آدرس: https://diglib.umsu.ac.ir

ثبت نام در Up To Date

1. برای ثبت نام در سایت از قسمت Register و از IPدانشگاه، فرم مربوطه را پر نمایید.

2. درصورت عضویت در سایت Loginشوید.

جستجو در Up To Date

برای جستجوی اطلاعات در Up To Date مراحل زیر را دنبال کنید:

1. در کادر جستجو (New Search) عبارت جستجوی خود را وارد کنید.

نکته: عبارت جستجو می‌تواند نام بیماری‌ها، علائم بیماری، رویکردها و اختلالات آزمایشگاهی، نام داروها و رده‌های دارویی باشد.

2. بر روی Go کلیک کنید.

3. در صفحه‌ی نتایج جستجو با کلیک کردن بر روی عنوان یک زمینه‌ی موضوعی، نتایج مربوط به آن موضوع را مشاهده کنید.

4. با کلیک بر روی All Topics کادری گشوده می‌گردد که نوع جستجو را می‌توان در هر یک از گروه‌های زیر انجام داد:

ü کلیه‌ی موضوعات ((All Topics

ü جستجو در گروه بزرگسالان ((Adult

ü گروه کودکان ( (Pediatric

ü گروه بیماران ((patient

ü جستجو در فرم گرافیکی موضوعات (Graphics)

توجه به نکات زیر در جستجو الزامی می‌باشد :

1. در صورتی که نیاز به بررسی چگونگی تداخل در بین دو داروی خاص وجود داشته باشد نام دو دارو را به صورت جداگانه جستجو و سپس با انتخاب گزینه‌ی Analyzeوجود و دامنه‌ی تداخل در بین دو دارو نشان داده می‌شود .

2. دارو از طریق نام تجاری قابل بازیابی می‌گردد .

3. هنگام جستجو با وارد کردن چند حرف از ابتدای نام دارو امکان مشاهده‌ی فهرستی از نام داروهایی که با این چند حرف شروع می‌شود، وجود دارد اما در مواردی که این حروف در سایر قسمت‌های نام دارو باشد، قابل بازیابی نمی‌باشد .

CONFIDENTIAL

مروری بر صفحه نتایج جستجو

1. در این بخش سرفصل‌های کلی نتایج جستجو قرار دارد. که با نزیک کردن موس بر روی هر یک از سرفصل‌ها، جزئیات آن در کادر Topic Outline نشان داده می‌شود.

2. فهرست مندرجات موضوع مورد نظر

3. نمایش جزئیات سرفصل

4. نمایش تعداد تصاویر گرافیکی

با کلیک بر روی هر یک از سرفصل‌ها وارد صفحه‌ی زیر می‌شویم.

1. فهرست مندرجات: دسترسی سریع به سرتیترها در متن

2. امکان چاپ از تمام بخش‌های متن، فهرست ماخذ و تصاویر

3. امکان اشتراک‌گذاری

4. تاریخ آخرین روز آمد نمودن موضوع مورد نظر

5. دسترسی به چکیده‌های مدلاین

6. شامل پیشنهادات دارویی و درمانی

7. شامل اطلاعات آخرین دریافت

1. مشاهده تصاوير گرافيكي و جداول به صورت يكجا

2. دسترسی به مطالب مرتبط برای دریافت اطلاعات بیش‌تر

3. با کلیک روی عنوان هر دارو به بانک اطلاعات دارویی متصل می‌شود.

4. مشاهده‌ی تصویر و جدول مربوطه

5. دسترسی به جدول درجه‌ی اعتماد به پیشنهادات درمانی

What's New

در این قسمت مي‌توان بر حسب موضوع تخصصي جدیدترین اطلاعات اضافه شده به پایگاه را مشاهده نمود.

Practice Changing Up to Dates

در این قسمت جدیدترین تغییرات در رابطه با فعالیت‌های عملي بالیني قرار گرفته است.

برای دستیابی به Practice Changing Updates به طریق زیر عمل نمایید:

از طریق کلیک بر روی آیکون Contents و انتخاب Practice Changing Updates

Calculators

در این قسمت انواع ماشین حساب‌های بالیني قرار گرفته است.

ماشین حساب‌های قرار گرفته بر حسب موضوع و الفبا قابل بازیابي مي‌باشند و شامل جدول‌هایی برای محاسبه‌ی موارد مختلف در موضوعات پزشکی از پیش تعیین شده‌اند و دیگر نیاز به محاسبه نیست. کافی است با قرار دادن اعداد و مشخص کردن واحد آن به محاسبه‌ی موضوع مورد نظر رسید .

مطابق تصویر زیر در قسمت Input اعداد مورد نظر را وارد و نتیجه را در سمت راست صفحه مشاهده نمایید.

Drug Interactions

این پایگاه اطلاعاتی برنامه‌ای است که به تحلیل تداخل‌های مابین دارو با دارو، گیاه دارویی با دارو شیمیایی و گیاه دارویی با گیاه دارویی می‌پردازد. برای انجام جستجو نام داروی مورد نظر در پنجره‌ی جستجو وارد می‌شود. بعد از انجام جستجو برای مشاهده‌ی نام تمام دارو‌ها و موادی که با داروی مورد نظر تداخل دارند بر روی نام دارو کلیک کرده و سیاهه‌ای از دارو‌ها و موادی که تداخل دارویی دارند، نشان داده می‌شود. در شرایطی که نیاز به بررسی چگونگی تداخل دارویی در بین دو داروی خاص وجود داشته باشد، نام دو دارو به صورت جداگانه جستجو می‌شود. سپس با انتخاب گزینه Analyze وجود و دامنه‌ی میزان تداخل در بین دو دارو نشان داده می‌شود.

داروها از طریق نام تجاری قابل بازیابی هستند. به هنگام جستجو با درج چند حرف ابتدای نام یک دارو امکان مشاهده‌ی یک سیاهه از نام دارو‌هایی که با این چند حرف شروع می‌شوند، وجود دارد اما در مواردی که این حروف در سایر قسمت‌های نام دارو وجود داشته باشد، دارو‌ها قابل بازیابی نیستند. به عبارت دیگر برای بازیابی اطلاعات مربوط به یک دارو، نام دارو به طور کامل وارد پنجره‌ی جستجو می‌شود و یا اینکه برای جستجو، چند حرف ابتدای آن مورد استفاده قرار می‌گیرد. به منظور حذف نام یک دارو از فهرست داروهای جستجو شده، علامت تیک در کنار نام دارو را برداشته و در این حالت نام دارو حذف می‌شود. و برای انجام یک جستجوی جدید با انتخاب New list یک صفحه‌ی جستجوی جدید نمایش داده خواهد شد.

با استفاده از این قسمت مي‌توان آن دسته از داروهایي که ممكن است با داروی مورد نظر تداخل داشته باشند را بازیابي و بررسي کرد.

با جستجوی نام دو دارو و کلیک بر روی گزینه Analyze تداخل دو دارو نمایش داده مي‌شود.

در صفحه‌ی نتایج جستجو سیاهه‌ای از داروها و موادی که تداخل دارویی دارند، نشان داده می‌شود. در این پایگاه دارو‌های متداخل به نسبت میزان خطر به هنگام مصرف همزمان در طیف‌های A, B, C, D, X مطابق تصویر زیر تقسیم‌بندی می‌شوند.

کد :A نشان‌دهنده‌ی نبود تداخل در بین دو دارو است.

کد:B نمایانگر امکان وجود واکنش در بین دو دارو است اما نیازی به تغییر یکی از داروها برای بیمار وجود ندارد.

کد:C بیانگر نیاز به دخالت در دوز مصرفی بیمار به هنگام مصرف همزمان دو دارو است. با توجه به وضعیت بیمار و فواید مصرف هم زمان دو دارو، در تعداد کمی از بیماران و برای کاهش میزان عوارض باید در دوز مصرفی یک یا هر دو دارو هماهنگی برقرار شود .

کد:D بیانگر تداخل دارویی بین دو دارو می‌باشد. به گونه‌ای که با توجه به وضعیت بیمار، میزان فواید مصرف همزمان دو دارو و خطرهای ناشی از آن مورد ارزیابی قرار می‌گیرد و نیاز به مشاهده‌ی دقیق وضعیت بیمار به هنگام مصرف؛ تغییر در دوز داروها با توجه به شرایط بالینی بیمار و جایگزینی داروهای معادل وجود دارد .

کد:X بیانگر تداخل دارویی بین دو دارو می‌باشد .در این شرایط میزان خطر ناشی از مصرف همزمان دو دارو بیش‌تر از فواید آن است و نباید دو دارو را بایکدیگر برای بیمار تجویز کرد .